Chirurg - proktolog diagnozuje i leczy schorzenia końcowego odcinka przewodu pokarmowego, takie jak:
- hemoroidy
- nowotwory
- kłykciny kończyste
- szczelinę odbytu
- ropnie okołoodbytnicze
- zatokę włosowatą (ropne przetoki skórne wywołane wrastaniem włosów w tej okolicy)
- uchyłki jelita grubego
- zaburzenia rytmu wypróżnień (biegunki, zaparcia)
- zakrzepice splotów żylnych okołoodbytniczych
W każdym wyżej wspomnianym przypadku wczesna diagnostyka umożliwia szybki rozpoczęcie terapii, co w przypadku chorób nowotworowych najczęściej decyduje o możliwości wyleczenia.
W każdym przypadku zaburzeń rytmu wypróżniania (biegunki, zaparcia, nadmierne gazy), stwierdzenia krwi w stolcu, świądu odbytu, bólów brzucha, uczucia niepełnego wypróżnienia.
Po zebraniu szczegółowego wywiadu lekarz bada palpacyjnie brzuch, wykonuje badanie per rectum (palcem przez odbyt), może także wykonać badania dodatkowe w zależności od wskazań:
- rektoskopia
- USG przezodbytnicze
- kolonoskopię
- badanie rentgenowskie
- tomografię komputerową
- rezonans magnetyczny
Rektoskopia polega na badaniu odbytnicy specjalnym wziernikiem i pozwala na szybką, ambulatoryjną ocenę końcowego odcinka jelita grubego. Jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym o wysokim współczynniku bezpieczeństwa. W trakcie badania można pobrać wycinek z jelita do oceny histopatologicznej.
USG przezodbytnicze (transrektalne) jest nieco innym badaniem i pozwala ocenić to co dzieje się poza jelitem i w obrębie miednicy (prostata, naczynia krwionośne, zwieracze). Jest również badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym. Pozwala na wstępną ocenę środowiska poza jelitem bez użycia promieni rentgenowskich.
Obydwa badania stanowią wstępną, nieinwazyjną ocenę końcowego odcinka jelita. W przypadku nieprawidłowości w którymkolwiek z nich często poszerza się diagnostykę o bardziej dokładne badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny.
Diagnostyką i leczeniem schorzeń proktologicznych zajmuje się w naszym ośrodku doktor Andrzej Filuś.