Z wiekiem oczy się psują, jednak można temu skutecznie zapobiegać. Zadbajmy więc o prewencję, aby dłużej cieszyć się sokolim wzrokiem! Znajdziesz u nas 7 porad, które wyjdą na zdrowie nie tylko Twoim oczom.
Dieta
„Niech wasze pożywienie będzie waszym lekarstwem”, powiedział Hipokrates. To, co wkładamy do ust ma niebagatelne znaczenie na nasze zdrowie. Dla oczu wartościowe są zwłaszcza witaminy A, C i E, cynk, kwasy omega-3 oraz luteina i zeaksantyna. Zapobiegają powstawaniu zaćmy oraz zwyrodnieniu plamki żółtej.
Aktywność fizyczna
Czy nam się to podoba czy nie, brak ruchu zwyczajnie nam szkodzi. Nie chodzi o to, że jeśli całe życie nie ćwiczyliśmy, teraz powinniśmy zapisać się na intensywne treningi 4 razy w tygodniu. Absolutną koniecznością jest jednak ruch rekreacyjny. Wybierajmy się na regularne spacery, jogę, albo umawiajmy się ze znajomymi raz w tygodniu na basen czy squash’a. Możemy biegać albo nauczyć się tańczyć. Ćwiczmy ile nam się chce – byle regularnie, minimum raz w tygodniu. Nasze ciało i oczy nam za to podziękują.
Oświetlenie
Oświetlenie w domu powinno sprzyjać naszej aktywności. Najlepsze jest oczywiście to naturalne, wpadające przez okna za dnia, ale gdy przychodzi wieczór, chcemy kontynuować swoje zajęcia. W tym miejscu nie ma wobec tego żadnych przeciwwskazań, są jedynie zalecenia: światło powinno nam pozwalać na swobodne czytanie i nie zmuszać nas do zbliżania twarzy, by cokolwiek przeczytać. Jeśli korzystamy z komputera – nie może on być jedynym źródłem światła. Pamiętajmy, że nasze oczy nie są przystosowane do tego rodzaju światła, jaki daje monitor.
Ćwiczenie wzroku
Nasze oczy cierpią dzisiaj na tzw. przykurcz akomodacyjny. Co to oznacza? Aby dobrze widzieć blisko położony obiekt, soczewka oka musi się skurczyć. Wiele godzin pracy przy komputerze sprawia, że oko za bardzo „przyzwyczaja się” do przykurczonej soczewki. To dlatego po wielu latach pracy z komputerem nie widzimy dobrze obiektów położonych dalej. Aby temu zapobiegać, co około 20-30 minut powinniśmy popatrzeć na oddalone od nas obiekty. Idealnie sprawdza się tutaj spoglądanie przez okno i skupienie wzroku na budynkach i drzewach.
Mruganie
Podczas pracy przed ekranem rzadziej mrugamy. Powierzchnia oka i kanał łzowy wysuszają się. Tutaj nie ma innej rady jak… pamiętać o mruganiu i ćwiczeniach opisanych w punkcie powyżej. W aptece warto też zaopatrzyć się w krople nawilżające do oczu.
Dopasowane okulary i soczewki
Źle dobrane szkła zamiast leczyć wadę, tylko ją pogłębiają. Popularne „kontakty” należy nosić zgodnie z zaleceniami. Zbyt długie noszenie podrażnia oko i może prowadzić do niedotlenienia i uszkodzenia rogówki. Konieczne jest dbanie o soczewki za pomocą specjalnych preparatów i regularna ich wymiana.
Wizyty u okulisty
Jeśli zauważamy pogorszenie jakości widzenia lub nietypowe odczucia (np. ból, uczucie suchości oczu) powinniśmy umówić się na konsultacje z okulistą. Nie dopuszczajmy do sytuacji, w której pozwolimy rozwijać się chorobie.
Blog
Jak dbać o wzrok?
06/04/18